HISTORIA NASZEJ SZKOŁY


Parafialna Szkoła Polska im.Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy Bazylice Św.Jacka w Chicago została założona w sierpniu 1984 roku. Inicjatorką i pomysłodawczynią powstania szkoły była Pani Wiesława Kosycarz. Dzięki jej staraniom i pomocy księdza Konstantego Przybylskiego już we wrześniu tego samego roku naukę rozpoczęli uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej.

Na początku szkoła liczyła niespełna stu uczniów i kilku nauczycieli. Jednak dla wszystkich związanych z Parafią Św. Jacka rodziców było to spełnienie marzeń o szkole języka polskiego. Z każdym rokiem liczba uczniów wzrastała a wraz z nią doświadczenie i liczba nauczycieli. W okresie świetności szkoła posiadała podwójne a nawet potrójne klasy. Już w roku 1987 do lekcji języka polskiego, historii i geografii dołączyła katecheza w języku polskim. Uczniowie z klas drugich i ósmych zaczęli przygotowywać się do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.

W roku szkolnym 1999/2000 kierowani ogromnym zapotrzebowaniem na kontynuację nauki, otworzyliśmy klasy licealne, gdzie po trzech latach nauki, uczniowie mają możliwość zdawania tradycyjnego egzaminu dojrzałości-Matury.

Po 16 latach kierowania szkołą Pani Wiesława Kosycarz zrezygnowała z funkcji dyrektora. Na jej miejsce powołano Panią Ewę Koch, która związana jest ze szkołą od początku jej istnienia. Pani Ewa Koch sprawuję tę funkcję do dziś, biorąc pod swoje skrzydła , kolejne pokolenia młodych Polaków z Chicago i przedmieść. W roku 2007 decyzją wszystkich jej pracowników szkoła przyjęła nowy statut, który obowiązuje do dnia dzisiejszego. Obok stanowiska dyrektora szkoła posiada prezydenta, którym jest Proboszcz Parafii. Obecnym prezydentem naszej szkoły jest ksiądz Stanisław Jankowski. Wraz z dyrektorem i prezydentem szkoły współpracuje rada szkolna, której zadaniem jest planowanie i kierownictwo pracą szkoły.

Parafialna Szkoła Polska im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to mimo zmieniającej się jak w kalejdoskopie rzeczywistości i spadającej liczby Polaków w okolicy, niezastąpione miejsce dla polskich rodzin. Nasi uczniowie dojeżdżają z dalekich przedmieść, często spędzając długie godziny w korkach. Nasi oddani rodzice poświęcają swój czas i talenty na ciągły rozwój nie tylko swoich dzieci ale całej naszej szkolnej społeczności.

NASZE MOTTO: ,,Ucz się polskiego u Wyszyńskiego'' jest ciągle żywe wśród nowych pokoleń polskich dzieci.


NASZA SZKOŁA


W mieście Chicago przy Bazylice
Gdzie polskie serce wciąż mocno bije
Gdzie się krzyżują polskie ulice
Nasza szkoła szczęśliwie żyje.
W każdą sobotę o rannej porze
Z bliska z daleka pędzą uczniowie
Każdy się stara tak jak może
Choć tysiąc innych spraw na głowie
Wchodzą do szkoły jak do domu
Gdzie wita ciepły uśmiech mamy
Tu nie jest smutno i nudno nikomu
Bo wszyscy bardzo dobrze się znamy
Mamy kolegów i koleżanki
Przyjaciół często na całe życie
Lekcje ciekawe i pogadanki
A nawet śmieszne żarty w zeszycie

Tu w naszej szkole wiele się dzieje
Mamy konkursy gry i zabawy
Tutaj każdy często się śmieje
A nawet rozwiązuje trudne sprawy
Nauczyciele nasi wspaniali
Zawsze radośnie nas witają
I czy jesteśmy duzi czy mali
Zawsze dla nas czas mają
Jeśli nie znacie jeszcze naszej szkoły
Jeśli szukacie miejsca specjalnego
Nie zawracajcie sobie więcej głowy
Tylko przychodźcie do Wyszyńskiego

-IZA LECH-


KONTAKT

3640 W. Wolfram St.
Chicago, IL 60618

SPRAWDŹ DOJAZD

ZADZWOŃ

Informacje o szkole dostępne w biurze parafialnym,
pod numerem telefonu 773 342 3636


ZADZWOŃ TERAZ